ESENYURT’DA CHP MUAMMASI 2. BÖLÜM

22,12,2015 GÜNÜ HABER İSTANBUL GAZETESİNDE YAYINLANAN KÖŞE YAZIM
TUNCER DAĞ
YAZI-YORUM 22.12.2015
ESENYURT’DA CHP MUAMMASI
2. BÖLÜM
Kemal Deniz Bozkurt uzun süre CHP Esenyurt İlçe Başkanlığını yaptı. Kemal Deniz Bozkurt’un İlçe Başkanı olduğu dönemlerde gerek Gürbüz Çapan taraftarları ve gerekse Bülent Kerimoğlu gurubu Kemal Deniz Bozkurt’a fazla güven duymadılar. Kemal Deniz Bozkurt ilçe başkanlığına ilk atandığında değişik guruplarda yönetim oluşturdu. Esenyurt ilçesine bağlanan Kıraç Beldesi CHP nin en güçlü olduğu bir bölge idi. Kemal Deniz Bozkurt bu bölgede Tokatlı etkin isimlerden Mali Müşavir Server Gökmen’ıde yönetimine aldı. Bir sonraki kongre döneminde Server Gökmen Gürbüz Çapan’ın desteğini alarak Kemal Deniz Bozkurt’a karşı ilçe Başkanlığına aday olarak çıktı. Bülent Kerimoğlu ise önce Server Gökmen ile dirsek temasa geçti son günde Kemal Deniz Bozkurt yanında yer aldı. Kemal Deniz Bozkurt İlçe Başkanlığını kazandı. Kemal Deniz Bozkurt İlçe Başkanı olması ile Çapan gurubu boş durmadı. 2014 Yılı Mart ayında yapılacak olan Belediye Başkanlığı seçimlerine odaklandılar.
2014 Yılında yapılan Yerel Seçimlere Gürbüz Çapan, Kemal Deniz Bozkurt ve Eczacı Hakan Ataklı aday adayı oldular. Seçimlere kısa bir süre kala Gürbüz Çapan mahkeme kararına takılınca Gürbüz Çapan’ın kardeşi Çetin Çapan aday oldu. Esenyurt CHP içerisinde önemli bir potansiyele sahip olan Ardahan Damallılar ve Tokatlılar Damallı olan Bakırköy Belediye Başkan Adayı Bülent Kerimoğlu ve Bahçeşehir Belediye Başkan Adayı olan Tokatlı Özgür Karabat ile çalışmaya başlamaları ile Esenyurt’da Tokat ve Damal ayağı zayıf kaldı. Gürbüz Çapan tarafında hazırlanan Meclis Üyesi listesi ile Çetin Çapan seçimlere girdi ve kaybetti.
2014 Yılında yapılan Yerel seçimlerde hemen sonra CHP Esenyurt İlçe Başkanlığı seçimine odaklanıldı. Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu’nun desteği ile hiç kimsenin tahmin etmediği genç bir aday çıktı. Bu aday geçmiş dönemde Gürbüz Çapan’ın desteğini alarak İlçe Başkanlığına Aday olan Server Gökmen’in yeğeni Ali Gökmen’di. Bülent Kerimoğlu’nun bu çıkışına karşı Çapan gurubu Çetin Çapan’ı CHP İlçe Başkanlığına Aday gösterdi. Esenyurt CHP de Çapan gurubu ile Bülent Kerimoğlu gurubunun yarıştığı sahnede kilit noktasına gelen Kemal Deniz Bozkurt gurubu seçimlerde oy kullanmama kararı aldılar. Bülent Kerimoğlu gurubu Ali Gökmen ile CHP İlçe seçimlerinde zafer ile çıktılar.
Esenyurt CHP içerisinde Bülent Kerimoğlu destekli CHP İlçe Yönetimi ve Çapan Destekli Meclis Üyeleri arasında soğuk ortamlar her ne kadar alenen olmazsa devam etti. İlçe Başkanı Ali Gökmen bir taraftan Çapan gurubu ve diğer taraftan Kemal Deniz Bozkurt gurubu ile her ne kadar sıcak bir ilişki kurmaya çalıştıysa da fazla başarılı olamadı.
Esenyurt CHP de gerginlik 2015 yılında yapılan Milletvekili ön seçimlerinde yaşandı. Esenyurt CHP İlçe Yönetimi Kemal Deniz Bozkurt’unda Milletvekili Aday Adayı olduğu ön seçimde her ne kadar Esenyurt kökenli adayların desteklenmesi yönünde karar aldı ise de Bülent Kerimoğlu ve Çapan gurubu alternatif adayları desteklediler. Engellemelere rağmen 7 Haziran da yapılan Milletvekili sıralamasına Kemal Deniz Bozkurt girebildi. 7 Haziran seçimlerinden sonra seçimlerin yenilenmesi ile 1 Kasım da yapılan Milletvekili seçimlerinde ön seçimle ile listeye giren Kemal Deniz Bozkurt listede çıkartılarak ön seçime girmeyen Çetin Çapan Milletvekili listesinde yer aldı. Bu durum Esenyurt CHP içerisindeki soğuk savaşı daha da alevlendirdi.
HAFTAYA ÜÇ BAŞLI ESENYURT CHP’NİN GELDİĞİ DURUM YAYINLANACAK

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir