ESENYURT’DA CHP MUAMMASI 1 Bölüm

15.12.2015 günü İstanbul Haber Gazetesinde yayınlanan köşe yazım
TUNCER DAĞ
YAZI-YORUM
ESENYURT’DA CHP MUAMMASI
1 Bölüm
Geçtiğimiz hafta CHP İlçe seçimleri yapıldı. İktidar olmak için uğraşan ama gıdım gıdım oylarını artırma yoluna giden CHP nin asıl sorunu iktidar olmaktan ziyade parti içerisinde mevzii kapma yarışıdır. Bunun en hareketli yaşandığı ilçe ise Esenyurt İlçesidir.
Esenyurt 1989 yılında belediye olmasından sonra göreve gelen Gürbüz Çapan ve ekibi sadece Esenyurt ile kalmayıp İstanbul genelinde hatta Türkiye’de söz sahibi olmak için yoğun bir çalışma içerisine girdi. SHP ve CHP örgütleri her tarafa müdahale etmeye başladılar. O dönemlerde Büyükçekmece İlçesine bağlı Esenyurt dahil 8 beldesi vardı. Bölgenin iki kahramanı vardı. Biri ANAPlı Ali ÇEBİ birisi ise CHP li Gürbüz Çapan’dı. Ali Çebi Belediye Başkanlarını yetiştirip beldelere gönderirken Gürbüz Çapan ise ben merkezli bir anlayış ile hareket etmeye devam etti. Neticede 2004 Yerel seçimlerinde Ali Çebi ekibi ile CHP saflarında yer aldı. Bu defa aynı parti içerisinde ve aynı bölgede iki imparatorluk doğdu. Biri Gürbüz Çaban biri ise Ali Çebi. Ali Çebi CHP Büyükçekmece Belediye Başkanı Adayı ve Gürbüz Çapan ise Esenyurt Belediye Başkanı Adayı oldular. Bu iki isim perde arkasında ortak amaç için mücadele ederken perde önünde güç yarışına girdiler.. Netice de ikisi de kaybetti. Aslında Ali Çebi kaybetmedi. Zira veliahdı olan Hasan Akgün her ne kadar ANAP saflarında seçime girdi ise de Ali Çebi’nin sağ koluydu. ANAP ın bitmesi ile Ali Çebi CHP içerisindeki koltuğunu Hasan Akgün’e devir etti. Gürbüz Çapan ise günlerini yıllarını cezaevlerinde geçirdi.
Gelelim Esenyurt meselesine.. Gürbüz Çapan her ne kadar önemli zamanlarını cezaevlerinde mahkemeler ile uğraşarak geçirdi ise de Esenyurt siyasetinde belirleyici rolünü her zaman korudu. Ben merkezi mantığını hiç terk etmedi. Zamanla Gürbüz Çapan’ın imparatorluk koltuğuna ortak olmaya çalışan bir isim daha çıktı. Bu isim ise Bülent Kerimoğlu idi. Bülent Kerimoğlu damardan girerek kitle oluşturmaya çalıştı. Bülent Kerimoğlu bir dönem Esenyurt’ta Belediye Başkanı Adayı oldu. Hatırı sayılır bir oy potansiyeli oluşturdu. Bu oy potansiyeli Bülent Kerimoğlu’nu Esenyurt’ta Belediye Başkanı olmasına yetmedi. Bülent Kerimoğlu daha garantili yerlerde Belediye Başkanı Adayı olmak için tepeden işi bağlamaya çalıştı ve başarılı oldu. Bakırköy gibi CHP nin garantili olduğu bir ilçeye Belediye Başkanı oldu. Gürbüz Çapan ise ilk göz ağrısı olan Esenyurt’ta siyasete devam dedi. Esenyurt CHP de Gürbüz Çapan’ın rakibi Göleli Eski İlçe Başkanı Kemal Deniz Bozkurt’tu. Kemal Deniz Bozkurt’un babası Hamit Bozkurt 1989 yılında Gürbüz Çapan’ın Esenyurt’ta Belediye Başkanı Adayı olmasında hatta Belediye Başkanı seçilmesinde büyük emek ve katkısı bulunan bir isimdi. Ama bir türlü Hamit Bozkurt’un oğlu Kemal Deniz Bozkurt ile Gürbüz Çapan’ın yıldızları barışmadı. Gürbüz Çapan kendisi Aday olmak istedi. Şayet adaylığı konusunda bir engel olsaydı ya Çapan ailesinde birini yada Bahçeşehir Eski Belediye Başkanı Kemal Aydın’ı aday yapmak istiyordu. Netice de Gürbüz Çapan’ın Belediye Başkanlığı adaylığı mahkemeye takıldı. Kardeşi Çetin Çapan’ın aday olması üzerine yoğunlaşarak Kemal Deniz Bozkurt’un adaylığını engelledi. Çetin Çapan’ın aday olması ve Gürbüz Çapan’ın önüne geçmesi kardeşte olsa Gürbüz Çapan’ı fazla memnun etmedi. Gürbüz Çapan’ın CHP içerisindeki tabanı Çetin Çapan ile hareket etmeye başladı. Bu durum iki kardeş arasında soğuk rüzgarların esmesine neden oluyordu. Çetin Çapan CHP adına Belediye Başkanı Adayı oldu. Gürbüz Çapan tarafında belirlenen Meclis Üyeleri listesi ile seçimlere girdi ve seçimleri kaybetti.
Esenyurt CHP içerisinde üç başlı bir yapı oluştu. Biri Çapan taraftarları, biri Kemal Deniz Bozkurt gurubu bir diğeri ise her ne kadar Bakırköy Belediye Başkanı olsa da Esenyurt CHP siyasetini perde arkasında yönlendirmeye çalışan Bülent Kerimoğlu gurubuydu..
HAFTAYA ÜÇ BAŞLI ESENYURT CHP’NİN GELDİĞİ DURUM YAYINLANACAK