Emekli Çalışan İşçi Son Düzenleme İle Uyudunuz

Vedat İlki
Sayın okurlarım ;

11/04/2013 tarihli yazımızda aşağıdaki linki tıklarsa

http://www.alitezel.com/index.php?sid=yazi&id=6094

basında emekliler için yapılması düşünülen düzenlemelere yer verilirken özellikle SGDP çilesini

köşemize taşımıştık.

Bakın o günlerde basına verilen demeçler de neler denilmiş.

Haber Başlığı 1,5 Milyon Emekliye Zam Müjdesi

Emekli olduktan sonra çalışmaya devam eden 1.5 milyon kişinin kayıt içine girmesini sağlayacak teşvik geliyor. Buna göre kayıt içine girenlerin emekli maaşında her yıl normal zam dışında yüzde 2 ekstra artış sağlanacak.

Mevcut sistemde, emekli olduktan sonra çalışmaya devam eden kişilerden yüzde 15 oranında sosyal güvenlik destekleme payı tahsil ediliyor. Ancak bunun karşılığında emeklilerin maaşlarında hiçbir artış meydana gelmiyor. Bu nedenle emekliler, çalıştıkları halde bu durumu gizleyerek, SGDP katkılarını ödemiyorlar. Bakanlık ve Sosyal Güvenlik Kurumu, çalışan emeklilerle ilgili yeni bir formül üzerinde çalışıyor. Üzerinde çalışılan formüle göre yüzde 15’lik SGDP kesintisi nedeniyle emeklilerin maaşlarında belirli oranda artış sağlanacak. Bu oran henüz netleşmedi. Ancak bir yıllık kesinti karşılığında maaşlarda yüzde 2’lik bir artış yapılması öngörülüyor. Yani bir yıl süresinde SGDP kesintisi ödeyen emeklinin maaşı, zamların dışında yüzde 2 daha artacak.(BASIN)

ŞİMDİ GELDİĞİMİZ NOKTA

TEMMUZ 2015 Tarihinden itibaren emekli işverenin SGDP %10 olarak tahsil edilecektir.

ÇSGB ve SGK ortak çalışma ile planladıkları kestiğimiz %12 başlayıp her yıl için 1 puan artan SGDP jest yapalım emekli aylıklarına artış olarak yansıtalım denilmedi.

İŞÇİ OLARAK ÇALIŞAN EMEKLİLERDE DÜZENLEMEYE GİDİLMEDİ.

İşveren yanında hizmet akdi ile çalışan emekli işçilerin işçi ve işveren payı olarak %32 SGDP ödenir.

Kayıt altında çalışan emeklilere de çalışma hayatını SGDP olarak sonlandırmaları halinde en azından bu primlerden dolayı belirli bir oranda emekli aylıklarına yansıtılabilinir.

NEDEN PROJE RAFA KALKTI

Başta emekli dernekleri olmak üzere ,Emeklilere sahip çıkılmamıştır.

Emekli maaşlarında dengeler bozulur denilmiştir.

Oysa emeklilere kayıt altında çalışmanın bir ödülü olarak küçükte olsa siz kayıt dışı kalmadan SGK prim ödediniz ,bizde siz emeklilere SGK bütçesine olan katkınızdan dolayı küçük bir artışla sizleri ödüllendiriyoruz denilir idi.

EMEKLİ İŞVEREN İŞÇİ İSTİHDAMINI ARTIRMASI HALİNDE SGDP %5 TEŞVİK VERİLİR DİYORLARDI LAFTA KALDI.

Kısaca şu anda sıfır destekleme primi seçim sonrasına kaldı.

Muhalefette hizmet akdi ile çalışan işçilere ödedikleri SGDP karşılığında emekli aylıkları için fayda sağlayacak bir projeye imza atmadılar.

Umarım bugünlerde derin uykuya dalan emekli haklarını savunuyorum diyen göstermelik dernekler bu uykudan uyanır bu hakkın alınması için yol kat eder.

Kaynak ► http://www.alitezel.com/index.php?sid=yazi&id=7675